Wydarzenia towarzyszące
inspirujemy
do odkrywania
i ożywiania dziedzictwa

Wydarzenia towarzyszące

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia towarzyszące, realizowane w ramach projektu „1920/2020. Archiwum Ożywione”. Więcej szczegółów już wkrótce na stronie głównej NAC w zakładce “Aktualności” oraz na profilu facebookowym NAC.

  • 13 sierpnia 2020 (czwartek), godz. 18 | Inauguracja projektu i murali

Podczas wydarzenia odsłonimy dwa murale autorstwa Mariusza Libla i Bartka Buczka, które artyści namalowali przy Bulwarze im. Grzymały-Siedleckiego. Będzie to też okazja do porozmawiania z artystami o tajnikach ich pracy z materiałami archiwalnymi NAC, dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej.

Miejsce spotkania: mural Mariusza Libla na schodach zejściowych przy Bulwarze im. Bohdana Grzymały-Siedleckiego, między Mostem Poniatowskiego a Mostem Średnicowym

  • 15 sierpnia 2020 (sobota), g. 14 | Inauguracja obiektu i spacer miejski

Dokładnie w stulecie Bitwy Warszawskiej odsłonimy obiekt autorstwa Karoliny Breguły, który zainspirowały plansze tekstowe z niemego filmu „Polonia Restituta 1918-1920” z 1928 roku. Po inauguracji o g. 14:40 zapraszamy na spacer szlakiem Ochotniczej Legii Kobiet z udziałem autorki obiektu Karoliny Breguły oraz dr Anny Nowakowskiej-Wierzchoś z Instytutu Historii PAN po Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.

Miejsce spotkania: wzniesienie Olimp, Kamionkowskie Błonia Elekcyjne (od strony ulicy Kinowej), Kamionek

  • 15 sierpnia 2020 (sobota), godz. 15-21 | Niezła historia. 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie organizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Cykl „Niezła historia” to trzy filmy i trzy spojrzenia ukazujące w różny sposób dzieje walk o niepodległość, a także wojnę polsko-bolszewicką: wydarzenia poprzedzające Bitwę Warszawską, jak i następujące po niej. Filmy z tamtego okresu zrekonstruowane zostały w FINA w ostatnich latach.

🎥 Szaleńcy, reż. Leonard Buczkowski, Polska 1928, 89 min.
➡️ 15 sierpnia, godz 15:00, sala Stolica

🎥 Polonia Restituta, Polska 1928, 53 min.
🎥Sztandar wolności, reż. Ryszard Ordyński, Polska 1935, 84 min.
➡️ 15 sierpnia, godz 19:00, sala Stolica

Miejsce spotkania: Kino Iluzjon

  • 3 września 2020 (czwartek), godz. 19 | Prelekcja dr Anny Nowakowskiej-Wierzchoś i pokaz filmu “Polonia Restituta 1918-1920”

Razem z Muzeum Warszawy i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zapraszamy na wyjątkowy wieczór na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi. Przybliżymy mniej znane wątki wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej, które splatają się w obiekcie artystycznym Karoliny Breguły, zrealizowanym na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych i upamiętniającym udział kobiet w tych historycznych wydarzeniach.

W pierwszej części spotkania prelekcję wygłosi dr Anna Nowakowska-Wierzchoś z Instytutu Historii PAN, która nakreśli historię Ochotniczej Legii Kobiet i jej znaczenia w wojennym czasie. Po wykładzie wyświetlony zostanie film „Polonia Restituta 1918-1920” z 1928 roku, zrekonstruowany cyfrowo w ramach wspólnego projektu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i NAC, a od 2018 roku znajdującego się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata, który stanowił bezpośrednią inspirację dla pamiątkowej inskrypcji w realizacji Karoliny Breguły.

Film „Polonia Restituta 1918-1920”poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Miejsce spotkania: dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi

  • 8 października 2020 (czwartek), g. 18 |Wieczór filmowy z Józefem Piłsudskim. „Polonia Restituta 1918-1920″ i „Sztandar wolności”

Razem z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy zapraszamy na wyjątkowy wieczór przedwojennych filmów. W programie dwa niezwykłe, historyczne dokumenty, w których pojawia się Marszałek Józef Piłsudski i inni bohaterowie walk o niepodległość: „Polonia Restituta 1918-1920″ z 1928 roku oraz „Sztandar wolności” z 1935 roku.

Niemy film „Polonia Restituta 1918-1920” jest kompilacją ujęć dokumentalnych dokonanych w czasie walk niepodległościowych i Bitwy Warszawskiej. To jeden z niewielu przedwojennych filmów dokumentalnych, na których można zobaczyć Józefa Piłsudskiego. Oprócz Marszałka w filmie pojawiają się: Leopold Skulski, gen. Edward Rydz-Śmigły, gen. Lucjan Żeligowski, Józef Beck. Materiał został zrekonstruowany cyfrowo w ramach wspólnego projektu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i NAC, a od 2018 roku znajduje się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

„Sztandar wolności”  to fabularyzowany  dokument zrealizowany przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku. Ta wielka „epopea czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o  niepodległość od roku 1905.

Filmy „Polonia Restituta” i „Sztandar wolności” poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Miejsce spotkania: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy