Hackaton 2019
inspirujemy
do odkrywania
i ożywiania dziedzictwa

Hackaton 2019

HACKATHON ARCHIWALNY to pierwszy hackathon w Polsce, podczas którego uczestnicy będą pracowali na cyfrowych zasobach archiwalnych Narodowego Archiwum Cyfrowego i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wspólnie z uczestnikami pragniemy wypracować narzędzia pomagające w poznawaniu i ponownym wykorzystaniu materiałów archiwalnych w codziennej pracy branży kreatywnej, projektach artystycznych, w szkole, a także do tworzenia aplikacji, gier i multimediów.

W NAC tworzymy serwis szukajwarchiwach.gov.pl, który pozwala na udostępnianie opisów i skanów materiałów zgromadzonych w sieci polskich archiwów państwowych i innych instytucjach. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 38 mln skanów materiałów archiwalnych i 13 milionów ich opisów, a liczba ta stale rośnie! W tym blisko 250 tys. zdjęć z zasobu NAC dokumentujących Polskę i świat od początku XX wieku do lat. 80.

Co możesz znaleźć w zasobie NAC i FINA? NAC udostępni zdjęcia portretujące najważniejsze wydarzenia państwowe, życie codzienne i kulturalne II RP oraz Polski czasów PRL! Od fotografii siłacza utrzymującego platformę z pędzącymi motocyklami na brzuchu po budowę portu w Gdyni, perełki polskiego modernizmu i życie codzienne w powojennej Polsce. Partner Główny wydarzenia FINA, udostępni zdjęcia z trylogii filmowej Trzy Kolory Krzysztofa Kieślowskiego.

 

 
10) 1-P-2262a-4 2) 107-322-4 PIC_107-352-2 19787312_1401999953201058_7608511407825946116_o

Partnerem Głównym Hackathonu Archiwalnego jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Instytucja, która gromadzi, kataloguje, restauruje i udostępnia zbiory i materiały dokumentacyjne, dotyczące narodowego i międzynarodowego dziedzictwa audiowizualnego, w tym filmowego. FINA prowadzi również działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej. Dzięki jej zaangażowaniu uczestnicy będą mieli szansę wykorzystać w swoich pomysłach kolekcję zdjęć autorstwa Piotra Jaxy z arcydzieła reżysera Krzysztofa Kieślowskiego – trylogii Trzy Kolory.

 

Nasze wyzwania:

1. Jak zachęcić użytkowników naszych mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) do interakcji z archiwum i do poznawania zasobu NAC udostępnionego w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl?
2. Jak udostępniać i upowszechniać zasób NAC i FINA uczniom w wieku szkolnym w sposób zabawny i niesztampowy?
3. Jak zachęcić nowych użytkowników do ponownego przetwarzania materiałów z NAC i FINA?
4. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do klasyfikowania i tagowania zbiorów?
5. Jak pomóc użytkownikom szukajwarchiwach.gov.pl.eksplorować materiały instytucji prezentowane w serwisie?
6. Jak przyjaźnie i zrozumiale wytłumaczyć użytkownikom sposoby korzystania z cyfrowego archiwum za pomocą tutoriali i instrukcji obsługi?

Kto może wziąć udział?

 

Do udziału zapraszamy początkujących i doświadczonych: programistów, specjalistów zajmujących się Data Science, inżynierów pracujących ze sztuczną inteligencją, grafików, projektantów interakcji (UX, UI), analityków danych, projektantów informacji i wszystkich zainteresowanych archiwami.

Możecie się zgłaszać w zespołach lub indywidualnie. 

Dla uczestników spoza Warszawy mamy do rozdania 5 grantów podróżnych!

 

 

Jaka jest formuła hackathonu?

Hackathon jest dwuetapowy. W pierwszym etapie spośród wszystkich zespołów pracujących podczas wydarzenia wyłonimy 3 najlepsze zaproponowane rozwiązania, które przejdą do drugiego etapu. W trakcie drugiego etapu zespoły będą miały miesiąc na dopracowanie swoich pomysłów, które zostaną zaprezentowane podczas finału Hackathonu i rozdania nagród 21 października w Warszawie.

 

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Regulamin: TUTAJ