Archiwum Pandemii A.D. 2020
inspirujemy
do odkrywania
i ożywiania dziedzictwa

Archiwum Pandemii A.D. 2020

 

„Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” to akcja zainicjowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i realizowana przez 33 Archiwa Państwowe wraz z oddziałami.

Jej celem jest stworzenie szerokiego zespołu materiałów archiwalnych z „czasów zarazy”, stworzonego przy współudziale całego społeczeństwa i dokumentującego zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym.

 Uczestnikiem akcji może zostać każdy – osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami z czasu pandemii może przekazać Archiwom Państwowym dokumentację zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektroniczne. Mogą to być zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych. Przekazane materiały będą przechowywane wieczyście w Archiwach, a także zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

 Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl. Szczegóły akcji dostępne są na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (www.archiwa.gov.pl) w zakładce „Archiwum Pandemii”.

 Full_HD_1920x1080_px_-_Archiwum_Pandemii_2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

W ramach akcji pragniemy zgromadzić społeczną kolekcję dokumentów odnoszących się do czasu pandemii. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Was zestaw pytań i odpowiedzi, które mogą być przydatne dla chętnych do udziału w akcji.

 

Co to znaczy, że moje dokumenty mają wartość archiwalną?

Materiały, które mają wartość archiwalną, wcale nie muszą być bardzo stare. Mogą to być listy, fotografie, zapiski, pamiętniki, filmy, ulotki lub nagrania dźwiękowe, które zgromadziliśmy na przestrzeni nawet krótkiego czasu. Wspólną cechą, która łączy wszystkie materiały archiwalne, jest trwała wartość historyczna informacji, które można uzyskać po zbadaniu dokumentu. Oznacza to, że dokumenty prywatne mogą mieć taką wartość, jeśli jednocześnie dokumentują ważny historycznie moment, tak jak w tym wypadku czas pandemii – ukazują jak żyliśmy w jej czasie, jak zmieniła ona nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych, jakie przeobrażenia wymusiła i jak się do nich dostosowaliśmy, jak przekształciła wygląd naszych ulic i miast.

 

Jaki materiał mogę przekazać w ramach akcji do Archiwów Państowych?

Forma przekazywanych materiałów jest dowolna: od różnego typu dokumentów np. rękopisy, maszynopisy, albumy, zdjęcia, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, afisze, plakaty, mapy, dokumentację techniczną, po nagrania audio i wideo, blogi, vlogi, memy.

 Przekazując materiał musisz być jego właścicielem, czyli może być on wytworzony tylko i wyłącznie przez Ciebie, albo powinieneś posiadać zgodę prawnego właściciela na dysponowanie nim. Zostaniesz w związku z tym poproszony o podpisanie z danym Archiwum umowy darowizny.

 

Jakiego rodzaju materiały archiwalne związane z czasem pandemii mogę przekazać do NAC?

Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi głównie fotografie, filmy oraz nagrania dźwiękowe – z tego względu najlepiej przekazywać do NAC właśnie tego rodzaju materiały, przede wszystkim w formie cyfrowej.

 

Jak przygotować materiały do „Archiwum Pandemii A.D. 2020”?

Każdy materiał powinien być opisany, aby jak najlepiej posłużył jego przyszłym badaczom i użytkownikom. W opisie należy zawrzeć następujące dane: imię i nazwisko właściciela materiału, tytuł (nazwa) dokumentu, temat zdjęcia, miejsce i czas wykonania/sporządzenia dokumentu/zdjęcia/nagrania, adres przekazującego do dalszej korespondencji.

 

Jak przekazać materiały do Archiwów w ramach akcji?

Zebrane i powstałe w czasie pandemii materiały, można przekazywać drogą elektroniczną lub tradycyjną. Szczegóły znajdziesz w zakładce „Archiwum pandemii” na www.archiwa.gov.pl.

 Zgłoszenie chęci udziału w akcji możesz przesłać na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl, gdzie uzyskasz też odpowiedzi na Twoje pytania oraz dalsze informacje. Jeżeli chcesz przekazać materiały bezpośrednio do Narodowego Archiwum Cyfrowego napisz na adres: archiwumpandemii@nac.gov.pl.