1920/2020. Archiwum Ożywione | Inauguracja obiektu | 15.08

Aktualności

1920/2020. Archiwum Ożywione | Inauguracja obiektu | 15.08

💯 Symbolicznie w stulecie Bitwy Warszawskiej Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na inaugurację obiektu autorstwa Karoliny Breguły, który pojawi się na wzniesieniu Olimp na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Uroczystość rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 14.

WYDARZENIE FB ver2

📽 Inspirację dla artystki stanowił film dokumentalny „Polonia Restituta 1918-1920” z 1928 roku. Plansze tekstowe z filmu posłużyły Karolinie Bregule do stworzenia tekstu inskrypcji, wyrytej na kamiennej pamiątkowej tablicy, która upamiętnia udział kobiet w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Więcej o obiekcie: bit.ly/3adfeM1

🗺 Po inauguracji zapraszamy na spacer szlakiem Ochotniczej Legii Kobiet z udziałem autorki obiektu Karoliny Breguły oraz dr Anny Nowakowskiej-Wierzchoś z Instytutu Historii PAN po Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Spacer rozpocznie się o godz. 14:40.
.
.
Partnerami realizacji są Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Muzeum WarszawyMuzeum Warszawskiej Pragi, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Film „Polonia Restituta 1918-1920” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach wspólnego projektu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i NAC. Od 2018 roku znajduje się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

.

🗄 Projekt „1920/2020. Archiwum Ożywione” jest realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe z myślą o upamiętnieniu stulecia Bitwy Warszawskiej w przestrzeni publicznej Warszawy. Po raz pierwszy w swojej historii NAC zaproponowało trójce uznanych, współczesnych twórców – Karolinie Bregule, Bartkowi Buczkowi i Mariuszowi Liblowi – realizację dzieł artystycznych w oparciu o materiały archiwalne ze swojego zasobu. Efektem ich pracy z archiwaliami dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej są dwa murale usytuowane przy Bulwarach Wiślanych oraz obiekt na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Inauguracja murali odbędzie się 13 sierpnia, obiektu zaś 15 sierpnia br. Więcej informacji o projekcie: bit.ly/2XASuQS

🤝 Partnerami projektu są: Dzielnica Wisła, Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Muzeum Warszawy oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości Niepodległa.