NAC udostępnia zdjęcia w bibliotece mediów Wikimedia Commons!

Aktualności

NAC udostępnia zdjęcia w bibliotece mediów Wikimedia Commons!

Narodowe Archiwum Cyfrowe podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach prestiżowego projektu GLAM (tłum. z ang. Galerie Biblioteki Archiwa Muzea).

Umożliwia on instytucjom kultury udostępnianie swoich zasobów szerokiemu gronu odbiorców na całym świecie. W projektach tego typu biorą udział największe światowe instytucje związane z kulturą i dziedzictwem narodowym m.in. The Metropolitan Museum of Art, Muzeum Pałacu w Wersalu, czy British Museum – a w Polsce między innymi Muzeum Narodowe w Warszawie, Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i inne instytucje.

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński. Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP – to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego.

IMG_7874PIC_107-1044-7 PIC_107-352-7

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kilka tysięcy fotografii w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego tworzenia haseł Wikipedii związanych ze zdjęciami lub wykorzystania ich do zilustrowania już istniejących. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i ponownie wykorzystywać – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych. Celem projektu jest także wzbogacenie Wikipedii o rzeczowe artykuły na temat wybranych postaci, wydarzeń i zagadnień.

Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego – Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimedia Commons w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
Udostępnione do tej pory fotografie już dziś ilustrują ponad trzy tysiące artykułów w wielu wersjach językowych Wikipedii, w tym Wikipedii w języku polskim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, niemieckim i wielu innych. Pozwala to zaprezentować i udostępnić zbiory NAC odbiorcom z całego świata.

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ i TUTAJ