Ponad 310 tysięcy nowych skanów na Szukaj w Archiwach

Aktualności

Ponad 310 tysięcy nowych skanów na Szukaj w Archiwach

Kolejne udostępnienie nowych skanów w portalu SzukajwArchiwach.pl to materiały pochodzące z archiwów państwowych w Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu i w Warszawie. Po raz pierwszy w historii portalu zostały umieszczone skany z archiwum społecznego – Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

 

Projekt Szukaj w Archiwach od samego początku powstawał w celu integracji wszystkich archiwów w Polsce. Obecnie z tej możliwości korzystają 62 instytucje.  – To dla nas bardzo ważne, aby do naszego programu przystępowały nie tylko archiwa państwowe, lecz również biblioteki, muzea czy fundacje. Nie status formalny organizacji jest najważniejszy, ale misja, czyli upowszechnianie i udostępnianie archiwaliów – opowiada dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Marianna Otmianowska –  Cieszę się, że robimy kolejny krok do przodu i umieszczamy materiały ze zbiorów organizacji pozarządowej. Mam nadzieję, że wkrótce do naszego portalu dołączą inne fundacje i stowarzyszenia – dodaje Otmianowska.

 
 

W zbiorach archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich znajdują się archiwalia z terenów parafii ormiańsko-katolickich na Kresach Wschodnich. Osiem parafii było ulokowanych w Galicji, a parafie Suczawa i Czerniowice na terenie Bukowiny. – Korzystaliśmy z ZoSIA jako jedno z pierwszych w Polsce archiwów społecznych. Gdy przystąpiliśmy do projektu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, pojawiła się możliwość zdigitalizowania wszystkich ksiąg metrykalnych oraz zapowiedzi – wyjaśnia Hanna Kopczyńska-Kłos z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Nie wszystkie dokumenty zachowały się do naszych czasów. Większość tych, które przetrwały znalazła się po II wojnie światowej na terenie Polski. – Nasza fundacja wciąż przyjmuje darowizny materialne, a czasami nawet kopie. Gromadzimy i zabezpieczamy te archiwalia. To, co obecnie udostępniliśmy na portalu SzukajwArchiwach.pl to niewielka część naszego archiwum – dodaje Kopczyńska-Kłos.

 


 
 
Podczas ostatniej aktualizacji zostało dodanych 2778 skanów z 5 zespołów archiwalnych Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Kolejne etapy prac przewidują opracowanie oraz digitalizację rękopisów ormiańskich. Są one wyjątkowe ze względu na użycie alfabetu i języka ormiańskiego oraz bogato zdobionych iluminacji. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku. W zbiorach fundacji znajdują się również fotografie, pergaminy, muzealia oraz takie zespoły jak spuścizna po biskupie Józefie Teodorowiczu czy Ewangeliarz ze Skewry.

 


 
 

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 313 315. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Akta miasta Krakowa, Tajna Policja Państwowa w Opolu, Prezydium Policji w Poznaniu. Łączna liczba skanów, które znajdują się na portalu to 23 312 043. W marcu liczba użytkowników, którzy odwiedzili nasz portal wyniosła 69 558, a liczba odsłon 3 861 505. Kolejne aktualizacje serwisu są zaplanowane na czerwiec, wrzesień i grudzień.

 

Pełny spis nowych zespołów do pobrania.